logo

دسته بندی محصولات

جستجو
دسته بندی
فیلتر محصولات
علف زن
تاریخ انتشار : Apr 03, 22

علف زن


علفتراش 

علفتراش چیست؟

یکی از تجهیزات باغبانی و ابزارهای مورد نیاز در عملیات کشاورزی ، دستگاه علفتراش می باشد. علف تراش ها به عنوان یک مبارز سرسخت برای دفع علف های هرز و هرس یا برش گیاهان مختلف شناخته شده اند. در گذشته از روش های دستی مانند قیچی ، اره و غیره برای هرس ، برش یا اصلاح گیاهان استفاده می شد. این روش های قدیمی مدت هاست که جای خود را به علفتراش به عنوان یک ابزار حرفه ای داده است.

علفتراش تک کاره و چند کاره 

از علفتراش تک کاره همانطور که از نامش پیداست برای علف های هرز ، اصلاح و کوتاهی چمن ها استفاده می شود. در علفتراش چندکاره علاوه بر قابلیت علفتراش می توان از این دستگاه به عنوان اره ، میوه چین ، شمشادزن و غیره نیز استفاده کرد.

علفتراش بنزینی و برقی

علفتراش بنزینی با سوخت بنزین کار می کند ، توان این دستگاه ها معمولا بین یک تا دو اسب بخار است. علفتراش بنزینی دو زمانه نسبتا رایج تر می باشد. علفتراش برقی به وسیله جریان برق کار می کند. مدل بی سیم آن به وسیله باطری شارژ می شود. هرچند مدل های علفتراش برقی نسبت به بنزینی خیلی قدرتمند نیستند ؛ اما به دلیل وزن پایین برای مصارف خانگی و هرس علف های نازک و ... به کار برده می شود.

علفتراش دوشی و پشتی 

معمولا ساختار علفتراش دوشی و پشتی شبیه به یکدیگر طراحی شده است ؛ تنها تفاوت این دو مدل در طراحی بند آن است. در علف تراش دوشی بندی برای حمل علفتراش بر روی دوش کاربر تعبیه شده است. در واقع در حالی که دستگاه روی یک شاسی فلزی سوار است ، مانند کوله پشتی توسط کاربر حمل می شود.

توان موتور دستگاه علف زن

توان موتور علفتراش باید به گونه ای باشد که قابلیت چرخاندن انواع الحاقی را داشته باشد ؛ برای ادواتی مثل روتیواتور که با زمین و بافت خاک سر و کار دارد قدرت موتور از اهمیت بالایی برخوردار است.

قطر لوله علفتراش 

یکی از قسمت های مهم علفتراش لوله آن می باشد. یک طرف این لوله ، موتور و طرف دیگر آن تیغه قرار دارد . این لوله به وسیله گشتاوری که در آن تعبیه شده است قدرت موتور را به تیغه های علفتراش منتقل می کند.

عموما قطر لوله های علفتراش موجود در بازار ایران بین 26 تا 27 میلیمتر است. البته علفتراش هایی که قطر 26 میلی متری دارند بسیار رایج تر می باشد. قطر هر الحاقی که قصد خرید آن را دارید باید با قطر لوله علفتراش شما مطابقت داشته باشد. توجه کنید که برخی از ادوات الحاقی تنها بر روی علفتراش دوشی و پشتی نصب می شود. برخی دیگر ، قابلیت نصب بر روی هر دو مدا دارا هستند.

مدل شافت خروجی و تعداد خار 

هر علفتراش دارای یک شافت خروجی است که درون لوله آن تعبیه شده است. در واقع نیروی موتور علفتراش توسط این شافت به گیربکس علفتراش منتقل می شود . هر شافت دارای تعدادی خار می باشد . دانستن این خارها شما را در مسیر درست خرید ادوات الحاقی علفتراش یاری می کند . معمولا تعداد خارها بین 7 تا 9 عدد و یا به صورت چهارگوش است . پس با توجه به موارد ذکر شده به راحتی می توانید با بازکردن گیربکس تعداد خار شافت خروجی را ببینید.

الحاقی چیست ؟

اتصالی فلزی یا آهنی می باشد که به موتور علفتراش وصل و باعث افزایش کارایی دستگاه و بالا رفتن سرعت عملیات علفتراش نیز خواهد شد که در نهایت باعث کاهش هزینه در بکارگیری کارگر ( کارگران ) می شود.

مزایای ادوات الحاقی علفتراش 

نصب آسان و ساده در کمترین زمان ممکن

بالا بردن سرعت عملیات علفتراش 

افزایش کارایی دستگاه علفتراش 

کاهش هزینه کارگر

کدام الحاقی را بخریم ؟

همانگونه که هر علفتراش مشخصات فنی خاصی دارد ؛ ادوات الحاقی علفتراش ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. بدین ترتیب بر روی هر علفتراش ادوات الحاقی مختص آن قابل نصب می باشد . اگر قصد خرید ادوات الحاقی علفتراش را دارید باید دستگاه خود را به دقت بررسی کنید. اطلاع از مشخصات فنی و ویژگی های علفتراش ، شما را از سردرگمی در بازار لوازم جانبی و ادوات الحاقی نجات می دهد. از جمله مواردی که باید به آن توجه کرد بصورت مجزا و توضیحات کامل  مربوط به هر بخش در ذیل ذکر شده است.

مهمترین ادوات الحاقی علف زن 

بهترین علفتراش برای نصب ادوات الحاقی ، مدل های جهار زمانه به دلیل اندازه حجم موتور می باشد . از مهمترین ادوات الحاقی علفتراش می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

1-هد اره زنجیری علف زن

هد اره زنجیری ، یک ابزار الحاقی است که به دستگاه علفتراش شما متصل می شود و کارایی آن را برایتان چندین برابر می کند . این هد برای سرعت بخشیدن به برش چوب ها با اندازه های مختلف ، طراحی شده است. جنس فلز ساخته شده در این اره فولاد است که موجب استحکام و افزایش طول عمر آن می شود.

2-هد رنده ای علف زن

همان طور که از نام الحاقی یا هد رنده ای پیداست از آن در عملیات شخم زنی و بسترسازی مناسب خاک استفاده می شود. به طور کلی از این الحاقی میتوان برای نگهداری از حالت فیزیکی خاک در بهترین شرایط ممکن برای کاشت و زرع استفاده کرد.

3-هد شیکر علف زن

این هد مانند سایر الحاقی ها به سادگی در قسمت انتهایی علفتراش نصب می شود. با شروع عملیات ، یک سر دیگر آن شروع به لرزاندن شاخه های درختان می کند. شیکر علفتراش می تواند با قدرتی بی نظیر و زمانی کوتاه ، بلندترین شاخه ها را که دسترسی به آن امکان پذیر نیست را به لرزه در بیاورد و محصول را در یک چشم بهم زدن از درخت جدا کند. علاوه بر آن در فصل سرما نیز برای هرس کردن شاخه های خشکیده درختان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

4-هد کولتیواتور علفتراش 

هد کولتیواتور ، یک الحاقی کارآمد است که در کشت و زراعت ، برای عملیات خاک ورزی بر روی دستگاه علفتراش نصب می شود. کولتیواتور ها به صورت یک قاب طولی هستند که چنگک یا دانه های شخم زنی به واسطه تیرک هایی به آن متصل شده اند.

5-هد نهرکن علف زن

یک ابزار الحاقی است که برای ایچاد در زمین های کشاورزی ، روی دستگاه علفتراش نصب می شود. این هد یکی از تجهیزات مهم تولید شده در صنعت ماشین آلات کشاورزی است که با برگرداندن همزمان خاک ها به سمت راست و چپ در کمترین زمان ممکن نهرهای اصلی و فرعی مورد نیاز شما را در سطح وسیعی از زمین ایجاد می کند.

6-هد پمپ آب علفتراش

یک ابزار قدرتمند ارسال آب ، برای بالا بردن یا پرتاب آن با یک فشار معین به سمت بیرون است. این الحاقی به سادگی روی دستگاه علفتراش نصی می شود و در یک بازه زمانی کوتاه ، مساحت زیادی را آبیاری می کند.

7-هد سیکلوتیر علف زن

هد سیکلوتیلر یکی دیگر از ابزار کاربردی علفتراش هاست که روی دستگاه شما نصب می شود و آن را آماده عملیات خاک ورزی می کند. در میان تجهیزات و لوازم کشاورزی ، هد سیکلوتیلر به دلیل کارایی منحصربفردش جایگاه ویژه ای در میان کشاورزان و زارعان دارد. این ابزار در عملیات کشاورزی ثانویه به کار شما سرعت می بخشد و از هدر رفتن وقت و انرژی تان جلوگیری می کند. سرعت هد سیکلوتیلر با جابجایی چرخ دنده های پوسته عقب گیربکس قابل تنظیم است.

نحوه نصب الحاقی علف تراش

قبل از شروع کار با علفتراش می بایست با نحوه راه اندازی دستگاه آشنایی لازم را داشته باشید. همراه هر علفتراش یک دفترچه راهنما وجود دارد. در این دفترچه دستورالعمل های لازم برای نصب ادوات الحاقی توضیح داده شده است. 

و در آخر نکات ایمنی که در هنگام کار و استفاده از علفتراش باید به آنها توجه و رعایت کرد.

قبل از روشن کردن دستگاه ، تیزی و سالم بودن تیغه ها و محفظه روغن را به طور کامل بررسی نمایید.

دقت داشته باشید که پیچ و مهره های تیغه علفتراش شل نباشد.

از تماس مستقیم تیغه علفتراش با موانع سخت و زمین های سنگلاخی جلوگیری نمایید.

هنگام سرویس یا بازدید قطعات حتما دستگاه را خاموش نمایید.

ارسال دیدگاه